Dvoutýdenní dovolenou si vybírá jen část zaměstnanců. Proč je to tak důležité?

rodinná dovolená u mořeNa dovolenou se většinou těšíme jako na smilování. Nejvíce si ji vybíráme v zimních a letních měsících. Ze zákona máme nárok vybrat si jednou ročně alespoň dva týdny v kuse, ovšem ne každý toho využívá. Přitom odborníci apelují na to, že týden ani deset dní dovolené nestačí na to, abychom pořádně relaxovali a načerpali síly do dalšího pracovního procesu. Ideálně bychom si dle nich měli vzít alespoň tři týdny volna v kuse, což je zase poněkud nereálné. Ideální je zlatá střední cesta, tedy jedna dvoutýdenní dovolená a zbytek si rozdělit nějak rovnoměrně v průběhu celého roku. 

Proč je dovolená tak důležitá?

Určitě si někdy říkáte: „Já už potřebuji tu dovolenou“. Bývá to obvykle ve chvíli, kdy se cítíte unavení a bez energie. Často nám stačí třeba jen prodloužený víkend, abychom načerpali síly. Málokdo má také finance na to, aby si mohl každoročně dopřát dvě dvoutýdenní dovolené v kuse. A zůstat jen doma? To je zase škoda. 

Nicméně dovolená je důležitá i pro zaměstnavatele. Naše pracovní nasazení jde postupně do útlumu, když se cítíme unavení a je důležité pustit na práci z hlavy, klidně i na dva týdny. Vrátíte se do práce plní elánu a na vašem výkonu to bude poznat.

Proč si vzít dovolenou v létě?

A kdy je nejlepší si dlouhou dovolenou vzít? Samozřejmě v létě. Slunné letní dny totiž lákají k tomu, abychom mohli trávit více času venku, v přírodě, u vody. A je tedy škoda toho nevyužít a být stále jen zavřený v kanceláři. Navíc děti mají v létě prázdniny a je potřeba zajistit jim hlídání. 

Je také důležité upevňovat rodinné vztahy, a k tomu je právě ideální společná letní dovolená. Zaměstnaní lidé často netráví mnoho času doma. Proto by si měli udělat čas alespoň na rodinnou dovolenou a trochu to vynahradit rodině i sobě. I když je práce pro vás důležitá, najít si čas na odpočinek je ještě důležitější. 

A ze zákoníku práce máte nárok jednou za rok na dva týdny v kuse. Byla by škoda to nevyužít. Nikdo neříká, že se musíte vydat na luxusní dovolenou. Skvěle si můžete odpočinout také v tuzemsku. Důležité je být s lidmi, které máte rádi.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist