Dovednost, jako klíčový faktor zaměstnanosti

Vzdělávací systém je nastaven tak, aby dítě dostalo všeobecné vzdělání. V mateřské školce se učí socializovat, začlenit se do společnosti a umět pracovat v týmu, se svými kamarády. Na základní škole se učí základním a posléze i složitějším všeobecným problémům. Některé jsou důležitější, jako je zvládnutí gramatiky a ovládnutí cizího jazyka, jiné se pak zabývají spíše pozicí v rámci společnosti. Tedy alespoň všeobecnou znalost dějin, biologie člověka apod.
 
Střední škola by měla být kromě gymnázií zaměřena již na určitou problematiku. Studenti by se měli vzdělávat v oblasti, která jim má přinést nové poznatky a dovednosti v oboru, ve kterém by jednou mohli pracovat. Bohužel, snaha o rovnocenné hodnocení všech studentů znamená ustupování odborných předmětů těm všeobecným. Což se v oblasti následného rozhodování o budoucím povolání, stává tou největší chybou.
 
Studenti, kteří vystoupí ze vzdělávacího systému po ukončení střední školy, často mají vědomosti všeobecného charakteru, ale nedokážou aplikovat své odborné znalosti, protože se v rámci teorie upřednostňovali jiné obory. Studenti, kteří se pak dostanou na vysokou školu, mají mnohdy stejné problémy, jako jejich spolužáci, kteří se rozhodli ve vysokoškolském vzdělávání nepokračovat. Znají spoustu teorie, ale o praxi ví minimum.
 
Nezaměstnanost je důsledek minimálních dovedností v daném oboru. Znalosti jsou zbytečné, pokud je nedokážeme aplikovat a nevyužijeme dovednosti, kterých jsme se měli neučit. Dokud naši absolventi budou mít více znalostí všeobecného charakteru a nebudou schopno zvládat dílčí úkoly své profese, nebudou mít zaměstnanci snahu o jejich zaměstnávání. Každý jeden absolvent se znalostmi, ale bez dovedností, je pro zaměstnavatelem jen nákladem, který musí naučit praxi a dlouhodobě vzdělávat, aby dosáhnul požadovaných výkonů.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist