Dodatková dovolená. Kdo na ni má nárok?

Každý zaměstnanec má ze zákona nárok na 4 týdny placené dovolené. Některé profese mají dovolenou delší. Například zaměstnanci státu, obcí, krajů nebo příspěvkových organizací mají o týden déle, příslušníci bezpečnostních složek mohou dovolenkovat hned 6 týdnů a ještě delší volno mají učitelé. A koneckonců, i v soukromé sféře se zpravidla už dnes setkáme s týdnem dovolené navíc jak pracovním benefitem.

 

holiday-2880261_1280_1280Co ale mnoho lidí neví, že existují ještě profese, které mají nárok na další, tzv. dodatkovou dovolenou, což je další týden dovolené navíc. Jedná se o zaměstnance, kteří vykonávají "zvlášť obtížnou práci". Seznam profesí upravuje zákoník práce.

 

Jedná se o zaměstnance, kteří pracují v těžkých podmínkách. Například těžaři pracující pod zemí při těžbě nerostů, potápěči, kesonáři nebo lidé, co pracují v místě s ionizujícícm zářením.

 

Týden dovolené navíc si mohou užít i zamětnanci, kteří pracují alespoň 1 rok nepřetržitě v tropických nebo zdravotně obtížných oblastech. Která oblast do tohoto popisu spadá určuje Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Delší dovolenou si užijí i někteří lékaři. Třeba ti, kteří na pracovišti přichází do styku s tuberkulózou nebo obecně lékaři záchranné služby a ošetřovatelé mentálně postižených a také lékaři vězeňské služby. Stejný benefit mají obecně i další pracovníci vězeňské služby a všichni, kteří pracují s odsouzenými.

 

Abyste měli na týden dovolené navíc nárok, musíte podobnou práci vykonávat nepřetržitě jeden rok. Pracuje-li zaměstnanec za podobných podmínek u zaměstnavatele jen část kalendářního roku, přísluší mu za každých 21 takto odpracovaných dnů jedna dvanáctina dodatkové dovolené.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist