Demotivace je mnohdy horší, než neschopnost

Zaměstnanec je základním stavebním kamenem každé firmy. Dobrý zaměstnanec navíc dokáže obyčejné firmě vydělat peníze. Právě proto je tak důležité držet si ve firmě kvalitní zaměstnance, kteří mají chuť do práce a nebojí se vymýšlet nové věci a zdokonalovat sebe i své okolí. Dokonce i na pozici, kde by se řeklo, že to nejde. Tak se pozná běžný zaměstnanec, od toho výborného.
 

Jak se stane z dobrého zaměstnance neschopný

Jednoduše. Stačí, aby ztratil motivaci. Tedy důvod dělat věci navíc, či dělat jakékoli věci, dokonce i ty, které jsou naprosto běžnou součástí pracovní náplně. Tuto demotivaci zpravidla způsobuje právě zaměstnavatel. Nejčastějším důvodem proč se z aktivního zaměstnance plného nápadů stane jen chodící zombie, je ztráta motivace. Z pohledu zaměstnanců se většinou jedná o nenaplněné sliby, anebo neocenění jejich snažení.
 
Právě to je věčný problém, který lze jen těžko zvrátit. Zaměstnanec pracující na plný úvazek potřebuje být neustále motivován a chválen. Motivace by měla přicházet buď formou finančního ohodnocení nebo benefitů v pravidelných intervalech. Nepříliš krátkých, aby si zaměstnanec na to nezvyknul, jako na stereotyp. Na druhou stranu je důležité neurčit si dlouhé časové období, to může vést jen k další demotivaci. Optimálně se jedná o čtvrtletní hodnocení.
 
Právě tomuto jevu lze předcházet personálním leasingem, který na rozdíl od běžného pracovního poměru trvá jen po určitou dobu. Zaměstnanec tak má jasně vytyčený cíl a délku svého pobytu v dané firmě. Cílem je splnění úkolu, kvůli kterému je na pracovišti. I u těchto zaměstnanců může docházet k nejrůznějším druhům demotivace. Zpravidla kvůli stereotypu, jenž, přestože se zaměstnanec nachází vždy v jiné firmě, může přijít kvůli stejnému zaměstnání, které vykonává. Důvod k demotivaci může být i opačný. Introvertní zaměstnanec může špatně snášet neustálou změnu pracovního výkonu a přechodnost zaměstnavatelů a kolegů. Právě proto je tak důležité vyhledat na tuto práci kvalifikované a osobnostně vhodné kandidáty.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist