Další proplácené náklady při pracovních cestách

Cestovní náhrady, to samozřejmě není jen cesta samotná. Zaměstnavatel musí zaměstnanci proplatit i další náklady. Zejména ubytování a jídlo. Začněme takzvaným stravným.

U proplácení stravného bude záležet, zda se bavíme o zaměstnanci ve státním sektoru nebo v soukromém. V obou případech platí minimální hranice, jakou částku musí zaměstnavatel za stravu proplatit, u státních zaměstnanců je ale i maximální strop a více už jim nikdo nezaplatí. U pracovníků v soukromé sféře je samozřejmě vše na domluvě a když bude zaměstnavatel ochoten proplácet i drahá jídla v luxusních restauracích, klidně může.

bar-drinks-hotel-6490_716A jaké jsou zmíněné paušální částky?

  • 82 až 97 korun za cestu trvající od 5 do 12 hodin

  • 124 až 150 korun za cestu trvající od 12 do 18 hodin

  • 195 až 233 korun za cestu delší než 18 hodin

Pokud firma zaměstnanci zařídí zdarma jídlo jinou cestou, klasické stravné už se pak pochopitelně neproplácí. Stejně tak i různé konference, kde je součástí programu oběd či večeře. Pokud je zařízené jídlo pouze na část dne, stravné se krátí o 25 až 70 %.

Přestože v soukromém sektoru žádné horní limity neplatí, na jednu věc je třeba myslet. Pokud stravné překročí horní strop státních zaměstnanců, suma vyplacená nad tento limit už nemůže být započítána jako daňově uznatelný náklad.

Narozdíl od jídla, u ubytování žádné poušály neexistují. Kde bude zaměstnanec na služebce bydlet a kolik to bude stát je čistě na domluvě mezi ním a nadřízeným. Ta by měla proběhnout předem a brát ohledy na potřeby obou stran. Často firmy zaměstnancům zařizují ubytování přímo. I při této variantě by se měli oba domluvit jaké parametry a cenu by mělo ubytování splňovat.

Pokud máte s cestou nějaké další výdaje například poplatek za parkování, uschování zavazadel, různé registrační poplatky a podobné, i ty by vám měl zaměstnavatel proplatit. Nezapomeňte to uvést do pracovního příkazu, popřípadě aspoň domluvit ústně před cestou. A opět vše při návratu doložit účtenkou.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist