CV

V dnešním článku bychom se rádi zaměřili na životopis. Mnozí považují životopis, či CV, pouze za kus papíru, který předložíte před přijímacím pohovorem. A to je právě ten omyl. Málokdo dokáže docenit vážnost dokumentu, jako je životopis. V horším případě je předáván v podobě neurčitého textu bez nadpisů a zvýraznění, v tom lepším je vytvořen alespoň na základě nějaké z šablon, které nabízí různé textové editory.
 
V prvé řadě bychom si měli uvědomit, že životopis je zpravidla prvním dokumentem, který možný zaměstnavatel uvidí. Jedná se o Vaši vizitku, která má shrnout prakticky celý pracovní či školní život a ukázat Vás v tom nejlepším světle.
 
V minulých článcích jsme se již o obsahu CV bavili, dnes bychom si dovolili upozornit na technické parametry, tedy font písma, barvu, zvýraznění apod. Životopis může mít několik forem, od základních neupravených a chaotických textů, přes šablonovité stereotypy, až po kreativní využití různých metaforických forem. Pokud neusilujete o originální životopis a bude Vám bohatě stačit upravený a přehledný list papíru, zvolte raději jednu z šablon, které Vám nabízejí již zmíněné textové editory. Pokud však chcete být originálnější a toužíte po vlastním designu, je dobré říct si pár pravidel. Pokud plánujete vyplnit celý prostor textem, doporučujeme zvolit patkové písmo, které pomáhá očím vést text a snadněji číst věty. Tento font se doporučuje používat především u motivačních dopisů a nestrukturovaných životopisů. Pokud zvolíte strukturovaný životopis, který bude mít formu osobní prezentace (odrážky, body, hesla), nabízí se možnost bezpatkového písma.
 
Nezapomeňte, že prostor jednoho listu nemusíte zaplnit celý, nechte i pár volných míst, aby si čtenář nepřipadal stísněně. Obsahově plný životopis může působit dojmem, že máte více aktivit, než které stačíte zvládnout. Pro zvýraznění používejte buď jiný font anebo ztučnění. Také mnoho efektů (barev, fontů apod.) může v závěru více uškodit než pomoci.
 
Ať si již zvolíte jakoukoli formu, držte se určitého středu. Střídměji používejte barvu, font i velikost písma a co do obsahu, zvolte jen relevantní zkušenosti z Vašeho profesního života.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist