Co znamená zrušení karenční doby v praxi

Od 1. července je zrušená karenční doba a zmizí dosavadí praxe, že při nemoci jsou pracující první tři dny doma zadarmo.


Pro první tři dny nemoci tak budou nově platit stejná pravidla, jako pro třetí až čtrnáctý den. Zaměstnavatelé lidem vyplatí 60 % z vyměřovacího základu. Aby však nevznikla mýlka. Že se proplácejí i první tři dny nemoci je ne zcela přesná zkratka. Správně by se totiž mělo hovořit o směnách, nikoli o dnech. Jaký je mezi tím rozdíl? Pojďme si vše ukázat na konkrétních příkladech.

influenza-156098_1280_12801) Pan Jakub má klasickou pracovní dobu od pondělí do pátku, 8 hodin denně. Při začátku nemoci v pondělí bude zaměstnavatel hradit náhradu mzdy od pondělí. Pan Tomáš má je Jakubův kolega a má tedy stejnou pracovní dobu. Tomáš onemocněl už v sobotu, ale i jemu začne běžet náhrada mzdy až od pondělí – tedy prvního pracovního dne.


2) Pan Adam má nerovnoměrně rozdělenou pracovní dobu. Pracuje v pondělí, středu a pátek. Při onemocnění v pondělí jsou tedy jeho první tři dny nemoci právě pondělí, středa a pátek. Za úterý a čtvrtek mu žádná náhrada mzdy nenáleží, protože tyto dny nejsou Adamovým pracovním dnem.


3) Pan Pavel odpracoval dopolední část směny, ale pak se mu udělalo nevolno, navštívil lékaře a ten mu vystavil na týž den pracovní neschopnost. Zaměstnavatel mu tedy proplatí odpracovanou část směny a za zbytek pondělního dne, kdy již byl Pavel v pracovní neschopnosti mu náleží náhrada mzdy. Pondělí je také prvním dnem nemoci.

Mezi pracovní dny se počítají i víkendy a svátky, pokud by v tyto dny byl zaměstnanec v práci. Nic se nemění při nařízené karanténě. Ta byla i dříve od karenční doby osvobozena a náhradu mzdy při ní dostával člověk hned.

Řečí peněz, člověk s platem 20 tisíc při nemoci nyní za první tři dny přilepší o zhruba 1 500 korun, pracující s průměrným platem (tedy kolem 32 tisíc) dostane téměř 2 500 korun navíc.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist