Co zaujme na přijímacím pohovoru – serióznost nebo být svůj?

Ideální odpověď by asi zněla, že jste přirozeně seriózní, aniž byste se museli snažit, ale tak to prostě nefunguje. Tato otázka nesměřuje jen na uchazeče o zaměstnání, ale také na firmy, které výběrové řízení pořádají. Otázka tedy cílí na obě strany, je dobré být přehnaně vážný a seriózní, anebo být v pohodě a svůj?
 

Pohled ze strany uchazeče

Uchazeč o práci by si měl nejdřív zjistit, kam to vůbec jde a ke komu. Firmy už v mnoha případech získávají určitý punc serióznosti už jen z určitého respektu. Zpravidla se mezi takové firmy řadí společnosti podnikající v oblasti finančnictví, strojírenství, chemické společnosti apod. Naopak volnější image mají nejrůznější marketingové firmy. Dále byste se měli předem připravit na to, zda budete mluvit se ženou či mužem. Měli byste tomu přizpůsobit výběr témat i vyznění konverzace. Ženu budou zajímat jiná témata, než muže. Nakonec by mělo záviset rozhodnutí jen a pouze na vás. Jste pohodář a chcete, aby vás tak brali i v zaměstnání? Nic neměňte a buďte sami sebou. Nebo chcete naopak působit jako maximální profíci? Pak si obstarejte účinný životopis, nahoďte slušné oblečení a neutrální výraz.
 

Pohled ze strany firmy

I ze strany firmy vyplývá, že by se měla snažit chovat tak, jak ji lidi vnímají. Nemusí to tak být, ale vždycky. Existuje množství moderních firem, které přes tradiční chápání, tedy přes stereotypní pohled na společnost ze strany veřejnosti, vytvořili trochu něco jiného. Z tradičně velice seriózní firmy pracující v seriózním odvětví se může jednoduše stát velice přátelská společnost. Ze strany firem tedy tento pohled vyplývá z její filozofie a image, o kterou se celé ty dlouhé roky snaží. Změna pozice firmy z vážné na vtipnou a přátelskou je těžká a musí být stejně tak dobře odkomunikována, jako třeba rebranding.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist