Co se bojíme dát do životopisu?

Každý uchazeč o zaměstnání se snaží ukázat sám sebe v co nejlepším světle. Zejména v životopisu. Ne vše se nám ale v životě povede a mnozí pak řeší problémy, co na sebe v životopise prozradit a ještě více, co utajit. Někdy jsou to však přehnané obavy. Některé věci zaměstnavatelům nepřipadají ani zdaleka tak strašné, jako vám. S čím si lidé dělají zbytečně těžkou hlavu?

 shutterstock_519537094_865

Nedokončené vzdělání

Nedokončená VŠ je asi nejčastějším dilematem. Pokud nehledáte první zaměstnání a už za sebou máte nějaké pracovní zkušenosti nebo jste při neúspěšném studiu souběžně pracovali, zaměřte se hlavně na to a svůj pokus o VŠ ani neuvádějte. Personalistu bude stejně více zajímat vaše praxe.

 

Pokud nemáte místo neúspěšného studia co napsat a vznikly by vám v životopisu tři prázdné roky, tak studium uveďte. Není to žádná ostuda a nejste zdaleka sami. Kdyby VŠ dodělal každý, kdo na ni nastoupí, tak by to také nebylo dobře. Na pohovoru se o konci studia nebojte mluvit a pokud důvodem neúspěchu nebylo například opsání diplomové práce, není žádný důvod na pohovoru cokoli tajit.

 

Dlouhodobá nezaměstnanost a mateřská dovolená

Pokud jste bez práce do půl roku, nemá smysl to v životopisu uvádět. Delší čas už je lepší zmínit, protože to vypadá lépe, než když personalista vidí ve vašem životě bílé místo bez jakýchkoli informací. Být z objektivních příčin bez práce není nic špatného. Důležitější je ukázat, že jste neseděli doma na gauči. Vyplňte svoji nezaměstnanou část života zmínkou o brigádách, absolvovaných školeních nebo i dobrovolnické práci.

 

To stejné platí pro mateřskou dovolenou. Je to zcela normální stav a jde na ni většina žen. Do životopisu ji uveďte, pokud je třeba, aby byla časová osa úplná. Tedy pokud jste s nástupem na mateřskou ukončili pracovní poměr v minulém zaměstnání. Pokud jste měli poměr pouze přerušený a zdá se vám, že už tak je váš životopis dost obsáhlý, tak ji klidně vynechte.

 

Nejjednodušší rada při psaní životopisu tedy je: Piště vše, co je relevantní a pomůže to jeho celistvosti a přehlednosti. Pokud by vám kdekoli v životě zůstala prázdná místa, vyplňte je pravdivými daty, i když třeba nejste na danou věc hrdí. Pokud není vaše nedokončené studium nebo mateřská dovolená důležitá a máte životopis podrobný a přehledný, klidně je vynechte.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist