Co nevypadá v životopisech dobře I. - Časté střídání zaměstnání

Přehledný a atraktivní životopis chce mít každý uchazeč o práci. Můžete mít ale životopis doslova vyšperkovaný a stejně na zaměstnavatele působit nedůvěryhodně. V čem může být problém?

Jako červený hadr na býka může na některé zaměstnavatele působit časté střídání pracovních poměrů. Pokud ve vašem životopisu svítí, že jste v posledních pěti zaměstnáních nikdy nestrávili ani rok, bude si personalista správně pokládat otázku, jestli se i jeho firma nestane jen další krátkou zastávkou.

Nový zaměstnanec se firmě nevyplácí hned ze startu. Minimálně to platí u juniorských pozic. Nějakou dobu trvá než se nováček „zajede" a pracuje stejně spolehlivě a rychle jako stálí zaměstnanci. I budování důvěry není ze dne na den a tak chvíli trvá, než nováček dostane svěřené důležité projekty a často musí zaměstnavatel vynaložit i přímé finanční prostředky na různá školení. Říká se, že nový zaměstnanec se začne vyplácet až po roce.van-tay-media-tffn3bylc5s-unsplash_1731

Pokud i vaši pracovní kariéru zdobí hned několik krátkých zastávek (nepočítají se pracovní stáže, ty jsou naopak ceněné), můžete si být jistí, že toto téma u pohovoru zazní. Paradoxně ale zaměstnavatele příliš nezajímá, zda jste zaměstnání střídali z vlastní vůle, nebo kvůli problémům na straně firmy.

Některé okolnosti ale jako omluva vcelku fungují. Zaměstnavatelé umí omluvit, když jsou kratšího trvání třeba první dvě zaměstnání po dokončení školy. Ne každý hned napoprvé narazí na práci snů. Omluvou je i krach zaměstnavatele nebo vážné zdravotní důvody.

Na druhou stranu, čeho je moc, toho je příliš. Takto se dají omluvit třeba dvě kratší zastávky za sebou, ale těžko má někdo takovou smůlu, aby nastoupil do čtyř krachujících firem po sobě. Zkrátka, určitou fluktuaci zaměstnavatelé neberou jako problém, ale když se z toho stane trend, tak už je důvody téměř nezajímají a takový zaměstnanec rovnou putuje do škatulky nedůvěryhodný.

Zaměstnavateli je ve výsledku jedno, zda zaměstnání střídáte, protože jste byli opakovaně nespokojení vy nebo bývalí zaměstnavatelé. Ani jedno není dobrá vizitka.

Pokud vám nová práce nesedla a přemýšlíte o změně, ale krátká byla už dvě vaše předchozí zaměstnání, možná pro vás bude lepší vydržet to aspoň na tu psychologickou hranici 12 či 18 měsíců.

Záleží také na oboru. Jsou obory s větší fluktuací zaměstnanců, kde je střídání práce po roce či dvou běžné. Rozdílná může být situace i firmu od firmy. Obecně se dá říct, že menší rodinné firmy si více potrpí na dlouhodobou spolupráci a loajalitu než velký anonymní korporát orientovaný na zisk.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist