Co namotivuje zaměstnance lépe než vyšší plat?

Vyšší plat, osobní odměna, týden dovolené navíc, napadnou nás rychle možné benefity, které zaměstnance potěší. A je to pravda, kdo by neuvítal více peněz na účtu, ale takové řešení je velmi krátkodobé a problém vůbec neřeší, jen ho lépe skryje.

shutterstock_387070813_736_01Častým důvodem nespokojenosti a nízké motivace zaměstnanců je pocit, že jejich práci nikdo neocení a neváží si jí, natožpak jich samotných. Cítí se anonymně, jako jedni z mnoha. Pak je plat pouze náhradou těchto pocitů a vyšší mzda bude brána jako chvilková náplast na chybějící uznání.

Naprosto klíčová je totiž na pracovišti přímá komunikace s podřízenými a jejich pocit, že jsou pro firmu důležití, jejich práce si někdo váží a umí ji ocenit. Nikoli na výplatní pásce, ale hlavně lidsky.

A co konkrétně zaměstnanci ocení? U velkých korporátních firem ocení i to, že je vysoce postavený manažer zná jménem a ví, co mají ve společnosti na starost. Dalším krokem je povědomí o jejich zálibách nebo rodině. Zní to banálně, ale u firem se stovkami zaměstnanců to samozřejmostí není.

Každý pak ocení upřímnou pochvalu za dobře odvedenou práci. Každý je rád, když je jeho práce někomu užitečná a když ji někdo ocení. Když cítí, že vynaložené úsilí se vrátilo a někdo jiný je s jeho prací spokojený. Ještě lepší je, když nadřízený umí nejen pochválit, ale ukáže, že navíc ví, jaké úsilí splnění těžkého úkolu zaměstnance stálo.

Pokud budete umět své zaměstnance chválit, vezmou od vás lépe i oprávněnou kritiku. Slovo oprávněnou je zde důležité, protože není nic horšího, než když zaměstnanec cítí křivdu. Pokud však ví, že se mu nějaký úkol nepovedl a zároveň ví, že nemáte problém ocenit dobrou práci, nebude mu kritika vadit. Sám bude cítit, že si ji zasloužil a pravděpodobně ji bude brát jako další motivaci. Bude chtít být přístě radši pochválen a ne znovu kritizován.

Snažte se, aby byli zaměsnanci spokojení, aby se cítili užiteční a cítili uznání. Práce je bude více bavit a naplňovat a budou i mnohem více motivovaní pracovat lépe. Budou totiž vědět, že jejich práce je důležitá a je pro firmu přínosem. Pokud ucítí, že ostatním není lhostejné, zda svou práci dělají dobře, budou se sami snažit odvést co nejlepší výkon a budou z něj navíc mít i sami radost.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist