Co musíte splnit pro získání živnosti?

Pokud chcete podnikat jako fyzická osoba, musíte si obstarat živnostenské oprávnění. Co pro jeho zisk potřebujete?

 

Nejdříve si ujasněme, že ne všichni samostatně výděleční pracují na živnostenský list. Bez živnosťáku se obejdou lidé, kteří pracují na bázi autorských honorářů. Nejsou potřeba ani při výkonu svobodných podnikání. Tím se v Česku rozumí hlavně herci, ale i hudebníci nebo spisovatelé. Nepotřebují ho ani profese, které podnikají podle zvláštních předpisů, například advokáti, znalci, tlumočníci nebo makléři. Živnostenské oprávnění nepotřebujete ani při podnikání v zemědělské výrobě, v takovém případě se pouze musíte registrovat na obecním úřadě.

 

shutterstock_134033744_570_03

Zisk živnosťáku opravdu není složitý. Většinou. U některých typů živnosti (řemeslné, vázané, koncesované) je potřeba doložené vzdělání a praxe, u volné živnosti jsou podmínky snadné. Obecné podmínky jsou dvě. Zaprvé musíte být plnoletí a plně svéprávní. U nezletilých mladých podnikatelů je tak nutné, aby úředně potvrzený souhlas rodiče nebo zákonného zástupce. Zadruhé musíte být bezúhonní.

 

S bezúhonností je to ale trochu složitější. Možná si ji totiž představujete trochu jinak než je pro založení živnosti třeba. Není vyžadována bezúhonnost v plném slova smyslu. Klidně za sebou můžete mít i výrazný škraloup a možnost zisku živnostenského oprávnění to nijak neohrozí. Pro účely podnikání není bezúhonný pouze člověk, který byl pravomocně odsouzený pro úmyslně spáchaný trestný čin, který přímo souvisí s podnikáním nebo s předmětem podnikání, jemuž se věnuje nebo chce věnovat.

 

Pokud tedy máte záznam v podobě třeba ublížení na zdraví, tak to pro vás není překážka v žádosti o živnost v oblasti opravování aut. Problém nastává například u daňových trestních činů nebo zpronevěry, kdy to může živnostenský úřad chápat jako překážku pro samostatné podnikání. I zde byste se totiž mohli vyhýbat placení daní nebo jiné podobné trestné činnosti.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist