Co dělat, když zaměstnavatel nechce vydat zápočtový list?

Konec v zaměstnání v sobě skrývá několik administrativních povinností. Na straně zaměstnavatele je to třeba vydání zápočtového listu. Občas se však stále setkáváme s tím, že jej zaměstnavatel vydat nechce. Co v takovém případě dělat?

shutterstock_134033744_570_01Nejdříve si řekněme, že není možné, aby zaměstnavatel zápočtový list nevydal. Zákon mluví jasně - Podle § 313 musí zaměstnavatel zápočtový list vydat, pokud tedy z jakéhokoli důvodu s jeho vydáním nesouhlasí, porušuje tím zákon. Tato povinnost se týká nejen konce klasického pracovního poměru, ale i dohody o provedení práce a dohodě o pracovní činnosti.

Vydání listu nelze vázat na žádné jiné podmínky. Občas se stává, že zaměstnavatel vydání zdržuje protože mu zaměstnanec něco dluží (např. neodevzdaný služební notebook, nepředané klíče či zaměstnanec způsobil škodu), vydání zápočtového listu však nelze vázat na žádné jiné skutečnosti než na faktický konec pracovního poměru, který má jasné datum. Zaměstnavatel zápočtový list vydat musí a splnění jakékoli nesouvisející povinnosti musí vymáhat nezávisle na zápočtovém listu.

Potvrzení o zaměstnání musí zaměstnavatel předat zaměstnanci do vlastních rukou, elektronicky pouze v případě předchozího písemného souhlasu ze strany zaměstnance.

Pokud se vám zápočtový list nedaří získat ani po písemné výzvě, kontaktujte inspektorát práce, aby se do věci vložil. Můžete také pokračovat právní cestou. Buď oficiální výzvou k nápravě sepsanou advokátem nebo v poslední instanci i soudní cestou.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist