Cítíte ve firmě vnitřní rozbroje? Nechte své zaměstnance vyzkoušet různé pozice

Pokud máte větší firmu s několika odděleními, možná cítíte, že mezi nimi občas vládne mírná nevraživost. Přitom by všichni zaměstnanci měli mít zájem na prospěchu celé firmy. Jak se tomu vyhnout?

 

achievement-agreement-arms-1068523_900_01Firmy, kde je kolektiv rozdělený na různé týmy často zažívají chvíle, kdy spolu jednotlivá oddělení spíše bojují a komunikace vázne. Někteří zaměstnanci mají pocit, že zrovna oni jsou pro firmu ti nejdůležitější a jiná oddělení se v lepším případě flákají, v horším přímo sabotují jejich práci. Vzájemná spolupráce na větších úkolech problémy nevyžehlí, ale vynese je na povrch. Existuje ale jeden účinný způsob, jak těmto problémům předcházet.

 

Nejlepším řešením je nechat zaměstnance nahlédnout i do jiných oddělení. Říkáme nahlédnout, ale reálně musí jít o aspoň několika týdenní zkušenost, kde si opravdu vyzkouší, co je předmětem práce na druhém oddělení. Pouhé nahlédnutí bez porozumění bude mít spíše kontraproduktivní účinek, zaměstnance utvrdí v pocitu, že na jiných odděleních nic nedělají. Sice uvidí, že tam vykonávají nějakou činnost, nebude však chápat účel a ani nestihne vidět celé spektrum úkolů. Bude odcházet s pocitem, že se druzí flákají, že jejich práce nedává smysl a jsou zbyteční.

 

Zaměstnanci, kteří si jinou pozici doopravdy vyzkouší, pochopí, co všechno je nutné jinde zvládnout. Lidé z jednoho oddělení uvidí, že některé věci ani nemají od druhého oddělení očekávat nebo vyžadovat, protože to není v popisu jejich práce nebo to ani nemohou dokázat.

 

Další výhodou jsou univerzálnější pracovníci s větším rozhledem. Často je po stáži u kolegů z jiného oddělení napadnou originální řešení nebo optimalizace vnitřních postupů a spolupráce. Právě díky tomu, že poznali, co v jiných částech firmy řeší za problémy. Jednodušší je i zastupitelnost zaměstnanců během dovolených nebo nemocí.

 

Nejde to samozřejmě u všech oddělení. Personalista vám zpravidla nemůže dělat programátora, ale nějaké průniky určitě najdete. Nejlepší strategií jsou trainee programy u nováčků. Podobné programy, kdy nového zaměstnance nechávají firmy i rok střídat různá oddělení a až poté se dohodnou, která židle pro něj bude nejlepší, jsou čím dál častější. Odměnou je zaměstnanec, který dobře chápe strukturu a vizi firmy a vnímá ji jako celek. A takové zaměstnance chce asi každý.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist