Čímpak bys chtěl být chlapečku?

Zatímco v minulosti stačilo studovat a pomalu rozvíjet své dovednosti a znalosti, dokud jste nedospěli k rozhodnutí, čím se stanete, až budete „velcí“, dnes je tomu jinak. Už dávno neplatí, že lepší práci, lépe řečeno, vůbec nějakou získají absolventi vysokých škol. Ekonomická situace nám ukazuje, že vysokoškoláků je víc než dost a pracovat rukama se nikomu nechce. Proto je nasnadě rozhodovat se už na základní škole čím, že to vlastně budeme.
 

istock_000002308998xsmall_student-knihy_424         

V současnosti lze na každé stránce s nabídkami prací nalézt obdobný text: „hledáme operátora CNC strojů, znalost Heidenhain, znalost AutoCAD…“. Řekněme si narovinu, kdo z nás vlastně zná přesnou definici podobné profese a kdo z nás má znalosti podobného typu? Trh práce nás však tlačí tímto směrem, a proto je dobré vědět pár základních věcí.

Pod zkratkou CNC si nepředstavujte obrovský kolos, ale anglická slova Computer Numerical Control, což lze přeložit jako počítačem řízený (nejčastěji obráběný/obráběcí) stroj. Pro výkon práce je zpravidla nutné mít středoškolské vzdělání s výučním listem v oboru strojírenství, nejlépe pak konkrétní obor, který se zabývá strojním obráběním – tedy např. obráběním pomocí CNC strojů.


Střední školy obdobného zaměření lze najít po celé České republice, kde by vás měli naučit nastavovat a obsluhovat obráběcí stroje, programovat v nejrůznějších řídicích systémech, z nichž nejdůležitější např. výše zmíněný Heidenhain i530, a také vytvářet 3D vizualizace v modeláři. Alespoň tyto základní věci by vám škola podobného zaměření měla dát. Pokud Vám to nebude stačit, existuje řada publikací, které se zabývají CNC obráběcími stroji a programováním, což vám může pomoci prohloubit znalosti v dané oblasti.

Výhodou podobné práce je pravděpodobně uplatnění. Na jakémkoli portále, který zprostředkovává nabídky práce, se bezpochyby objeví i titulek, ve kterém nebude chybět zkratka CNC. Což nás vede k jednoduchému závěru, zatímco v minulosti děti odpovídali na dotaz budoucího povolání stylem, popelář, doktor apod. Dnes se chytré dítě zamyslí a suverénně odpoví, obráběč na CNC strojích.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist