Čas odpočinku je stejně důležitý jako čas v práci

Svět se zrychluje. Tok informací, peněz a vůbec všeho za poslední dekády natolik nabral na obrátkách, že je mnohdy pro obyčejného člověka problematické držet krok s tím vším, co nás obklopuje. A platí to i v práci.

shutterstock_387070813_736Lidé se stresují, neustále nestíhají, honí se za kariérou a v momentě, kdy je na místě odpočinek, řeší nepodstatné problémy, které se jich často ani netýkají. Umění odpočinku je totiž něco, co mnoho lidí považuje za ztrátu času a někteří chvíle, označované jako nicnedělání, otevřeně kritizují.

Taková je zkrátka naše společnost. Historicky máme vštípeno, že je potřeba neustále něco dělat. To fungovalo dříve, kdy však na každého dopadalo mnohokrát méně podnětů k řešení, než je tomu v současnosti. Když komukoli řeknete, že zítra se prostě budete „flákat“, jen těžko uslyšíte slova chvály. Spíše budete počastováni připomínkami, že nemáte ztrácet čas a že je pořád co dělat.

To, že se v osobním i pracovním životě příliš často řídíme tím, že je pořád co dělat, vede k trvalému stresu a v určité chvíli k nevyhnutelnému zhroucení. Nejde však o něco, co k životu nezbytně patří. Kdyby si lidé uměli považovat času, který tráví nicneděláním a necítili by se kvůli němu provinile, žilo by se daleko líp.

Stejně nakonec vše dopadá tak, že celý svůj čas odpočinku řešíte, že nic neděláte, přestože byste měli, a tak radši jdete něco dělat, protože se to od vás očekává. Nakonec ale stejně nic neděláte, protože nemáte dostatek energie a dobré nálady se odhodlat ke kvalitní práci.

Je třeba si uvědomit, že odpočinek je něco, co má osvěžit tělo i duši a pokud se naučíte si ho naplno užít, budete v práci daleko efektivnější a budete mít vše rychleji hotové, což zase vede k dalšímu prostoru pro odpočinek.

Zdá se to jednoduché, ale nenechte se zmýlit. Mnoha lidem jen těžko vysvětlíte tuto filosofii a bude vám nejspíš trapné se válet, když kolem vás všichni pracují a něco dělají. Je však třeba mít na paměti, že nedostatek odpočinku těchto lidí se dřív či později nějak projeví. Tak aspoň buďte odpočatí, abyste jim byli k dispozici, až taková situace nastane.

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist