Budeme mít jednou všichni neomezenou dovolenou?

Neomezená dovolená. Některým to zní určitě absurdně. Věřili byste ale, že ve světě jsou firmy, které ji svým zaměstnancům nabízejí už desítky let? A ještě nezkrachovaly.

 

Většina firem dnes nabízí čtyř až šestitýdenní dovolenou, případně svým zaměstnancům nabízí ještě tzv. Sick-days. Někteří lidé však poukazují na to, že striktní počítání pracovní doby je přežitkem z dob průmyslové revoluce. Ve spoustě profesí se dnes jen velmi těžko určuje, kdy zaměstnanec pracuje a kdy už má svůj volný čas.

shutterstock_741448753_574 

A má to jistou logiku. Určitě to znáte sami. Jste už doma, ale v tom vám někdo zavolá nebo napíše mail a vy musíte chvíli řešit práci. Nebo se připravujete třeba na prezentaci či konferenci, opět ve svém "volném čase". Tento čas se ale nikam nezaznamenává a v podstatě pracujete ze své dobré vůle, i když jde třeba jen o pár desítek minut.

 

Proč se tedy přísně kontroluje pracovní čas, když se nekontroluje, jak se nám pracovní čas vtírá do soukromí? Když defakto máme neomezenou pracovní dobu, dává smysl naopak i neomezená dovolená.

 

Tohle si řekli už před více než 30 lety v brazilské firmě Semco. Její šéf trpěl zdravotními problémy z přepracování a rozhodl se zcela změnit pracovní kulturu celé firmy. Jednou z novinek byla právě neomezená dovolená. V USA poskytuje svým zaměstnancům už 13 let volnou dovolenou Netflix.

 

Obě firmy (a mnohé další, které je později následovaly) ze začátku musely čelit nejistotě, zda volných pravidel nebudou zaměstnanci zneužívat. Ale stal se pravý opak. Volnost a důvěra v osobní zodpovědnost zaměstnanců se projevila ve větším pracovním výkonu. Zaměstnanci také lépe orientují svou práci na výsledek a ne pouze na to, aby splnili odpracované hodiny.

 

U firem s neomezenou dovolenou se dokonce dostavil opačný problém. Někteří zaměstnanci si dovolenou nebrali žádnou. Takový workoholik na první pohled vypadá jako sen každého zaměstnavatele, ale ukazuje se, že práce bez dovolené má špatný vliv na výkon.

 

Jak svým workoholikům vnutit dovolenou si už řeší každý jinak. Některé firmy neomezují maximální dobu dovolené, ale nařizují, že si ji každý musí vybrat nějaké minimální množství, třeba 20 dní. Jiné firmy za vybrání dovolené dokonce zaměstnancům platí. Pokud o neomezené dovolené ve firmě uvažujete, ale svazuje vás nejistota a obavy ze zneužívání, snad jsme vám dodali trochu odvahy.

 

A že jsou příklady z druhého konce světa krásné, ale u nás to fungovat nebude? To se brzo dozvíme, neomezenou dovolenou totiž už nyní začínají některé firmy testovat i v Česku. A třeba jednou budeme mít volnou dovolenou všichni...

 

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist