Bez vlastního stolu v kanceláří? Pracuje tak stále více zaměstnanců

Máte rádi svou kancelářskou židli, počítač, stůl, na kterém každý den najdete hrnek na kávu, fotku dětí a svoje bloky, papírky a další "pracovní nepořádek"? Někteří zaměstnanci tento luxus nemají.

 

Nemyslíme tím stážisty, externisty, ale opravdové kmenové zaměstnance. Některé firmy totiž experimentují se systémem nestálých a sdílených míst v kanceláři.

 study-789631_1280_1280

Jak takové kanceláře vypadají a jak v nich lidé pracují?

 

Základem je změna chápání, jak lidé v kancelářích pracují. Většina pracovního času se v mnoha odvětvích dá dělit do tří typů činnosti.

  • Schůzky a hovory s klienty nebo partnery
  • Porady a konzultace s kolegy
  • Samostatná práce na PC

 

Na základě těchto činností se tak zaměstnanci bez stálého pracovního stolu pohybují v různých částech budovy. Část prostor má formu zasedací místnosti, kde probíhají porady a konzultace, popřípadě i schůzky s klienty a partnery.

 

Většina místností má i v tomto uspořádání formu kanceláře nebo open space prostoru s pracovními místy. Zde pracovníci mají prostor pro samostatnou práci na úkolech. S notebookem si mohou sednou kam zrovna potřebují, třeba v závislosti na tom, se kterými kolegy budou ten den na práci nejvíce spolupracovat.

 

Zbytek prostoru je opět společný. Jsou to kuchyňky, společenské místnosti, odpočinkové zóny a další místa, která nejsou primárně pracovní, a které se dnes ve firmách objevují stále častěji.

 

Tahounem těchto inovací jsou u nás hlavně zahraniční IT firmy a pobočky zahraničních firem. Právě v západní Evropě a v USA se tento trend začal prosazovat už před několika lety. České pracovní prostředí a zaměstnanci jsou konzervativnější a podobně velké změny může zkoušet jen málo zaměstnavatelů. Platí totiž, že změny ve stylu práce a stěhování do nových kanceláří domácí zaměstnanci nesnáší dobře. Dá se ale očekávat, že trend bude pokračovat.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist