Ani brigádníci by neměli zapomínat na daně

Na světě jsou pouze dvě jistoty – daně a smrt. Tento známý citát pochází od Benjamina Franklina a zní až nebezpečně pravdivě. Daním se naštěstí do určitého věku lze vyhnout. Většina lidí si myslí, že dokud člověk studuje a nepracuje na plný úvazek, daně se ho netýkají. Není to tak ale úplně pravda.

shutterstock_228440362_1029_01Nejčastěji člověk na brigádě pracuje na dohodu o provedení práce. S jedním zaměstnavatelem ji jde uzavřít na maximálně 300 hodin ročně. Není ale problém ji uzavřít s několika zaměstnavateli najednou. V takovém případě ale nesmí mít prohlášení poplatníka k dani z příjmu podepsané u více zaměstnavatelů současně.

 

Zálohová a srážková daň. Která je která?

Zálohová daň je odváděna, pokud brigádník podepíše prohlášení poplatníka k dani z příjmu nebo když prohlášení podepsané nemá, ale měsíční odměna je nad 10 tisíc korun. Pokud prohlášení podepsáno není, zaměstnavatel za brigádníka odvádí 15% srážkovou daň.

Kdo měl příjem snížen srážkovou daní, má možnost na konci roku podat daňové přiznání, ve kterém bude uplatněna sleva na poplatníka a sražená daň se započítá na slevovou povinnost. U zálohové daně lze zase získat přeplatek, pokud pracovali pouze po část roku a neuplatnili slevu na poplatníka v plné výši.

 

Kdy jako brigádník podat daňové přiznání?

V zásadě se to týká pouze těch brigádníků, kteří pracují pro více zaměstnavatelů. Když má brigádník u jednoho zaměstnavatele podepsané prohlášení a u jiného jeho výdělek přesahuje 10 tisíc korun. Druhou možností je situace, kdy nemá podepsané prohlášení a výdělek přesahuje 10 tisíc u každého ze zaměstnavatelů.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist