Absolventi ve firmě – ano či ne?

Má smysl najmout absolventy? Jsou většinou nerozvážní, bez zkušeností a příliš sebevědomí. Naopak přináší do firmy nový vzduch a motivaci. Jak se k tomu tedy postavit – ano či ne?
 

Kdy je vhodné vybírat z řad absolventů?

Důležité je vědět, koho vlastně nabíráte. Absolvent může být buď jedničkář bez fantazie, talent se špatnými známkami anebo něco mezi. Není vhodné si o potencionálních zaměstnancích vytvářet mylné představy. Jak to tedy udělat abyste přijali jen ty nejlepší. Absolvent, který se hodí do vaší firmy, by měl mít několik vlastností.
 
  • Motivace
  • Nápady
  • Osobitý a pozitivní přístup

Jedině motivovaný zaměstnanec s osobitým a pozitivním přístupem má dobré nápady. A to platí jak u absolventů, tak u řadových zaměstnanců. Absolvent má ale jednu výhodu, kterou zaměstnanec postrádá. Tou výhodou je nový náhled na věc. Buď má nekonvenční a originální přístupy, anebo dokáže do firmy přinést trochu té teorie a kapku nerealizovatelných nápadů, ze kterých se jednoduše může stát skutečnost.
 
Mezi absolventy vybírejte v okamžiku, kdy trpíte něčím, co by se dalo popsat jako syndrom pracovního vyhoření. Nemáte nápady a trápíte se den ode dne víc. Tento nový pohled na věc může přinést čerstvý vzduch do vašich řad, který tolik potřebujete.
 

Kdy naopak nenabírat?

Každý absolvent má jednu velkou chybu, a to málo zkušeností. Hledáte-li někoho na seniorské pozici, s absolventem šlápnete vždy vedle. Nemá dostatek praxe na to, aby řídil několikačlenný tým, nebo dělal vedoucího výroby. Stejně tak dobře může být talent od přírody a půjde mu to jako po másle. Úkolem je tedy oddělit ty, ve kterých se potenciál skrývá od ostatních. Výběr zaměstnanců je na vás, chopte se své odpovědnosti a vybírejte skutečně důkladně.
 
Hned na začátku byste si měli ujasnit své představy. Potencionální zaměstnanec – absolvent, bude chtít být volný, a tudíž se málokdy uváže ve firmě na více než rok. Přestože se najdou i výjimky, které by nejraději pracovali pro jednu firmu do konce života. Nenabírejte absolventy ani v případě, kdy do nich nechcete investovat. I mladý a potencionální uchazeč chce péči a vzdělání. Musíte do něj investovat víc než jen peníze, také čas a úsilí. To vše rozhoduje při jejich výběru.


 
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist