7 tipů, jak se lépe soustředit na práci

Ať už se potřebujete učit nebo pracujete, vždy je důležité se na činnost soustředit. I když vám to možná přijde samozřejmé, není to tak. Zvládnout po celý den být plně soustředěný, to je prakticky nadlidský úkon. Jsme jen lidé, někteří se lépe soustředí ráno, jiní zase odpoledne nebo večer. Ale celý den to zvládne skutečně málokdo. Dáme vám pár jednoduchých tipů, které vám určitě pomohou!

Únava v práci1. Osvědčený kofein
Cítíte únavu nebo se potřebujete více soustředit? Většina z nás sáhne po osvědčené kávě s kofeinem. Čím silnější, tím lepší. Kofein je obsažen také například v Kofole či Coca Cole i čokoládě. V malém množství je skutečně užitečný. Zlepšuje vnímání, potlačuje únavu a zvyšuje schopnost výkonu. Ale nepřehánějte to.

2. Vyvětrejte si!
Vydýchaný vzduch v kanceláři nás doslova uspává. Na to však existuje jednoduchá rada, vyvětrejte si a hned se budete cítit lépe. Čerstvý vzduch působí doslova jako životabudič a zlepší i naše soustředí se na práci.

3. Vsaďte na bylinky
Vaši soustředěnost skvělé podpoří některé bylinkové čaje. Právě přírodní cesta bývá pro mnohé z nás ta nejlepší. Můžete vyzkoušet například čaj s gingo bilobou, která perfektně podporuje paměť a myšlení. Na trhu jsou dostupné různé bylinkové směsi, které nám navrací energii a zmírňují únavu. A pokud nechcete experimentovat, uvařte si jednoduše klasický černý čaj. 

4. Objevte čas, kdy se nejlépe soustředíte
Každý z nás máme určitou část dne, kdy se soustředíme lépe a kdy hůře. Pokud tedy víte, že ráno se dokážete na práci soustředit nejvíce, nebo využíváte klidu, než dorazí kolegové, udělejte si ty nejtěžší úkoly. Na odpoledne si pak nechte tu lehčí práci, která nevyžaduje tak velké nasazení. 

5. Energetické nápoje
Tato metoda je velmi nezdravá a není tedy vhodné ji používat příliš často. Ovšem když je nejhůře, tak energetické nápoje dokážou perfektně nastartovat naši mysl a fungují proti únavě. Používejte je jen v nejnutnějších případech. Když to není často, neuškodí. 

6. Sport a pohyb na čerstvém vzduchu
Pokud máte tu možnost, vyjděte si na čerstvý vzduch. Jděte se projít nebo si zajděte v průběhu dne zacvičit. Sport je perfektní obrana proti únavě, dokáže nastartovat tělo i mysl a snadno navrátí ztracenou energii. Můžete si jít také ráno před prací zaběhat a do zaměstnání tak nepřijdete ještě napůl ospalí.

7. Dostatek spánku a odpočinku
Nezapomínejte také na spánek, minimálně 7, nejlépe 8 hodin spánku denně. A nezapomínejte, že nejen prací je člověk živ. Myslete také na různé formy odpočinku, věnujte se tomu, co vás baví, relaxujte, setkávejte se s přáteli. I to vám ve finále pomůže lépe se soustředit a být výkonnější. 

A hlavně, jakmile dlouhodobě cítíte, že jste unavení, bez energie a soustředění je stále složitější, udělejte si prodloužený víkend a vyrazte s rodinou či přáteli na dovolenou. Uvidíte, že vás to také perfektně nakopne k lepším výkonům.
Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist