Je rehabilitace ošetřením nebo léčením? A jak je to s proplácením mzdy?

Pokud vám byla po úrazu nařízena rehabilitace, měla většinou dobrý vliv na vaše zdraví, ale už horší na vaši peněženku. Rehabilitace se totiž dlouho považovala za léčení a nikoli ošetření a tedy si na ni pacient musel brát neplacené volno. Už je to ale jinak.
 

massage-389716_1280_1280Při návštěvě lékaře je vše relativně snadné. Pokud není vyšetření možné podstoupit mimo pracovní dobu zaměstnance, je ošetření u lékaře pracovním volnem s náhradou mzdy. Ošetření navíc musí proběhnout v nejbližším možném zařízení od místa bydliště nebo pracoviště zaměstnance. Pokud bylo ošetření provedeno jinde než v nejbližším zařízení, zaměstnavatel poskytuje volno na "nezbytně dlouhou dobu", ale náhrada přísluší pouze na takový čas, který by trvalo ošetření práve v nejbližším lékařském zařízení.
 

Rehabilitace však měla v praxi povahu léčení a nikoli ošetření či vyšetření ve zdravotnickém zařízení. Nové stanovisko ministerstva vnitra však nyní říká, že pro potřeby nařízení vlády je třeba léčebnou rehabilitaci podřadit pod pojem „ošetření".
 

Léčebnou rehabilitaci v pracovní době zaměstnance (pokud ji nelze vykonat jindy) je nutné považovat za důležitou osobní překážku na straně zaměstnance s náhradou mzdy nebo platu nebo jejich části.
 

Zaměstnanci si však nesmí léčebné rehabilitace plést s běžnou péčí o zdraví nebo krásu. Masérské salóny, kondiční cvičení, jóga a další aktivity, které vykonávají fyzické osoby na komerční bázi nejsou zdravotními službami a tím pádem je nelze brát jako ošetření s náhradou mzdy.

Meus Group

© 2012, MEUS s.r.o
Všechna práva vyhrazena, vyrobilo 4every1 s.r.o.

Splňte si své sny.. pomůžeme vám
TOPlist